
Forrás: wikipedia (illusztráció)
A Bolíviai elnök új választásokat rendezne a hatalmas tüntetések után
Evo Morales bolíviai elnök új választást szeretne. Azután tette a kijelentést, hogy az Amerikai Államok Szervezete (OAS) megkérdőjelezte az októberi választások kimenetelét, jelentette a BBC News.
Az új választások mellett Morales a választási bizottság egyes tagjait is lecserélné. Továbbra is kitart azon álláspontja mellett, hogy ő semmi rosszat nem tett. Lemondásról továbbra sincs só.
Az új választások megrendezésére tett felszólítás és a választási bizottság egyes tagjainak leváltására tett kérelem arra utal, hogy Morales egyre inkább beadja derekát a választási eredmények erős kritikáinak.
Morales azt állította, hogy ő megnyerte az október 20-i választást. Ezzel negyedik hivatalát kezdené meg. Az elnök 2006 óta hatalmon van és ezzel egész Latin-Amerika leghosszabb ideje hatalmon lévő elnöke.
A választások első körében Morales 10,56 százalékot szerzett ellenfeleihez képest. Egy ilyen hatalmas különbség elég hozzá, hogy már az első körben megnyerje a választásokat.
Az oppozíció nem fogadja el a választási eredményeket
Morales legfontosabb ellenfele Carlos Messa, nem fogadta el a választási eredményeket és úgy gondoltja új választásokra van szükség. Az előző hetekben az emberek is az utcán gyűltek össze emiatt.
Az előző napokban rendőrök is csatlakoztak a tüntetőkhöz három nagyobb bolíviai városban, Sucreben, Santa Claraban és Cochambában. Arról is kéazültek képek, hogy La Paz-ban, a fővárosban is csatlakoztak rendőrök a tüntető tömegekhez.
Szombaton azt írta Twitterén Morales, hogy egy puccs van kilátásban, melyet „erőszakos csoportok keltenek”.
Az OAS „színtiszta manipulációt lát”
Szombaton még több kritika érkezett a választások eredményeire, mint az előző hónapokban. Az OAS, melybe 35 ország tartozik Észak- és Dél-Amerikából, közzétett egy riportot.
Ebben az áll, hogy a választási rendszer „nyilvánvaló manipulációjáról van szó” Bolíviában. Az OAS nem tudta megerősíteni a választási eredményeket.
Korábban az Európai Unió, az Egyesült Államok és más különböző országok is felszólították Bolíviát arra, hogy tartson még egy választási kört, azért, hogy visszanyerje az ország bizalmát.